• slider image
  • slider image
  • slider image

logisztika

Felnöttképzés hírek

Nagybetűs logisztika, a magyar gazdaság kulcságazata

2015-03-25 13:33:00

A logisztika hazánk egyik kulcságazata, az uniós támogatásoknak köszönhetően pedig a régió egyik központja lehetünk. De nem csak az ország centrális elhelyezkedése, hanem a hazai GDP-ből egyre nagyobb szeletet kihasító ipar fejlődése is növekvő számban igényli a logisztikai ügyintéző utánpótlást. Mindemellett az elektronikus útdíj-rendszer vagy éppen az ekáer bevezetése szintén a logisztikai ügyintéző munkatársak szerepét helyezi előtérbe.

logisztikai ügyintéző tanfolyam

A rendszerváltás után egyre több logisztikai ügyintézőre van szükség

 

A logisztikára úgy tekintenek Magyarországon, mint a hazai gazdaság kulcságazatára, hiszen országunk központi elhelyezkedése miatt a régió egyik elosztó központja, raktárbázisa lehet, ahonnan más régiókba kerülhetnek a távolról érkező árukészletek. Azonban azt is el kell ismerni, hogy a rendszerváltás után, azaz 1990 után hazánk elmulasztotta azt a lehetőséget, hogy Közép-Európa logisztikai központjává váljon, pedig Magyarország számára ez egy jelentős kitörési pont lehetett volna. Hiába hangoztatjuk, hogy az ország földrajzi elhelyezkedése eleve erre a központi szerepre jelöli ki, Kínából nézve egy-két száz kilométer jobbra vagy balra nem okoz problémát, így a szomszédos országok is hasonló szerepre törekednek.

 

Uniós támogatások és az újraiparosítás politikája

 

Mindenesetre biztató, hogy az elmúlt évtizedekben egyre több felkészült szakember, logisztikai ügyintéző tevékenykedik az ágazatban. Ráadásul a kormányzat az uniós támogatások jelentős részét fordítja logisztikai fejlesztésekre, ahol a megjelenő új kapacitásokban logisztikai ügyintéző munkatársak dolgozhatnak. Mindemellett az újraiparosítás állami programjának köszönhetően egyre több új gyár, termelő egység kezdte meg működését, elég ha csak a Mercedesre vagy a citromsav-gyárakra gondolunk. Ezek a globális vállalkozások vagy külső logisztikai szolgáltatókat vesznek igénybe, vagy saját BTS-típusú raktárakat építtetnek maguknak, ahol a logisztikai tevékenységeknek csupán egyes részeit szervezik ki külsős szakértőknek. Bármely módszerről is beszélünk, a rendszerek logisztikai ügyintéző szakemberek munkáját igénylik, így minél több szereplő jelenik meg a feldolgozóiparban, különösen az autóiparban és a hozzá kapcsolódó tevékenységi körökben, annál több logisztikai ügyintéző állhat munkába versenyképes fizetésért, hiszen a szolgáltatók jelentős része nemzetközi cég.

 

Az új logisztikai stratégia még több logisztikai ügyintézőnek ad kenyeret

 

További bizonyítéka, hogy a kormányzat észbe kapott a logisztikát illetően, hogy végre 2013-ban elkészült a Nemzeti Logisztikai Stratégia, amely meghatározza Magyarország szerepét a jövőben, így a logisztikai ügyintéző munkatársak számára is egészséges jövőkép bontakozik ki. Mindemellett a K+F+I stratégia is megszületett, így komplex gazdaságfejlesztés keretében bővülhet a hazai logisztikai ágazat és erősödhet régiós versenyképessége. A logisztikai stratégia feladata röviden, hogy hazánkban a következő uniós ciklusban, így 2014-2020 között a logisztikai erőforrások, az innováció és a kapcsolatrendszer fejlődésével növekedjen a logisztikai ágazat hozzájárulása az ország versenyképességéhez, és Magyarország legyen középtávon a térség egyik logisztikai centruma, amely természetesen a logisztikai ügyintézők perspektíváját is nagy mértékben növeli. Jelenleg a hazai szektor három fő irányba tekint, így az európai uniós; a Kárpát-medencei együttműködés és a V4 országok regionális térsége; valamint a keleti kapcsolatok (Kaukázustól indulva Délkelet-Ázsia országai) határozzák meg az ágazatot. Számos kihívással is meg kellett küzdeniük a szakembereknek, így a logisztikai ügyintéző munkatársaknak is, hiszen az elektronikus útdíj és az ekáer bevezetése jelentős mértékben befolyásolja az ágazat mindennapjait.

 

E-útdíj

 

A hazai logisztika szempontjából elsősorban a közúti fejlesztések a jelentősek, így a szomszédos országokhoz képest (kivéve persze Ausztriát) kiemelkedő autópálya-infrastruktúrával rendelkezünk, amelynek eredményeként nem csak a hazai fuvarozók, teherszállítók, hanem a külföldi konkurencia is gyorsabban célt érhet. Vagyis tranzitországgá váltunk, és a sok száz milliárd forintból fejlesztett gyorsút-hálózatunk előnyeit a szomszédos országok élvezték, így az állam az infrastrukturális beruházásokkal kvázi a hazai cégek, köztük a logisztikai ügyintézők munkájának konkurenciáját támogatták. Az e-útdíjat, vagyis a használatarányos útdíjat nagy késéssel – mintegy hat éves mulasztást pótolva – uniós kényszerből vezették be végül 2013 júliusában, így a tranzitszerepünk csökken, és kevesebb forrást kell majd autópálya-karbantartásra fordítanunk. A felkészülési idő nélküli bevezetés gondot jelentett a mindennapokban, így a logisztikai ügyintézők munkáját is befolyásolta, azonban azóta számos finomhangolásra került sor, amely a napi működést mára már normális kerékvágásba terelte.

 

Ekáer

 

A másik jelentős változás a logisztikában, amely a logisztikai ügyintézők munkáját is érintik, az az ún. ekáer (elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer) bevezetése, amelyet még a használatarányos e-útdíjnál is gyorsabban állítottak alkalmazásba 2015-ben. A sietség oka, hogy a szállítmányozással összefüggésben immár nemzetgazdasági szinten is kimutatható veszteséget könyvelhetett el az állam, hiszen sok esetben fiktív módon fuvaroztatták az árukészletet, miközben az áfát visszaigényelték. Vagyis a kormányzat elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszere az áfa- és adócsalások csökkentését, az áruk útjának valós nyomon követését és a gazdaság fehérítését tűzte ki célul. A logisztikai szakmai szervezetek itt is további finomításokat javasolnak, hogy a nemzetközi szállítmányozók ne kerüljék el az országot, és valóban biztosítva legyen a tervezett több száz milliárd forintos bevétel. 

Tehát a magyarországi gazdaságban kulcsszerep jut a logisztikának és a logisztikusnak egyaránt. Ha egy erős és fix pozíciót szeretnél a munkaerőpiacon, akkor jelentkezz logisztikai ügyintéző tanfolyamunkra! 

Régebbi cikkek a témában


TANFOLYAM KERESŐ
  • Telefon
  • +36(1) 321 9215
ÜGYFÉLSZOLGÁLATI IRODÁINK
  • 1114 Budapest, Villányi út 5-7.
  • (Szent Margit Gimnázium)
  • Hétfőtől csütörtökig: 9.00-17.00
  • Pénteken: 8.00-16.00-ig
  • Szombaton: 8.00-12.00
  • ugrás a térképre »
  • 1139 Budapest, Frangepán u. 19.
  • Hétfőtől csütörtökig: 8.00-18.00
  • Pénteken: 8.00-16.00
  • Szombaton: 8.00-12.00
  • ugrás a térképre »


TANFOLYAMKERESŐ

?

Copyright 2014-2024 © EFEB Kft.

EFEB Felnőttoktatási Központ Kft. felnőttképzési tevékenység engedélyszáma: E/2020/000339 EFEB Akadémia Kft. felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2020/001638

* A képzéseket az EFEB Akadémia Kft. szervezi.